domain

Domain Nedir? Nasıl Çalışır ?

Domain (alan adı) web sitenizin internet üzerindeki adı ve adresidir. Bu adres olmadan internet üzerinden web sitenize ulaşılamaz. Örnek vermek gerekirse şu anda bulunduğunuz web sitesinin domaini (alan adı) saturnbilisim.com’dur.Domainler; ip adresi diye tabir edilen, bilgisayarların birbirini görmesini sağlayan numerik sisteminin daha kolaylaştırılmış ve rahatça girilebilmesi için kelimelerle ifade edilen halidir. Örneğin saturnbilisim.com alan adını adres çubuğuna yazdığımızda, kullanmakta olduğunuz internet bu alan adının ip adresini çözümler ve daha sonra sizi bu ip adresindeki sunucuya yönlendirir.

Alan adı transferi nedir?

Alan adı transferi, alan adınızın kayıtlı olduğu registrar firmasının (servisin) değiştirilerek bir başka firmaya geçilmesidir. Tüm dünyadaki domainler internetin merkezi kabul edilen ICANN firmasının veritabanında tutulur. Alan adı transferi sonunda, alan adınızın kayıt süresi, transfer öncesi kalan süre dikkate alınmaksızın otomatik olarak 1 yıl uzamış olacaktır.

DNS (Domain Name Server) Nedir?

DNS yani Domain Name System bir veritabanıdır. DNS, bilgisayarların IP numaralarını alan adlarına (=domainlere, örneğin www.siteadı.com), alan adlarını da IP numaralarına çeviren bir sistemdir. (bkz: domain) Youtube’un yasaklanması ile ortaya bir de DNS ayarlarını değiştirme veya Open DNS gibi şeyler ortaya çıktı.Peki bunlar nedir? Her bilgisayarın DNS ayarları vardır. Ve sizin DNS’inizde Youtube yasaklandığı için bu siteye erişiminiz mümkün olmaz. Fakat siz başka bir DNS’e geçtiğinizde yani bu domain-IP numarası eşleşmesini yapan veri tabanınızı değiştirdiğinizde bu yasak kalkmış oluyordu.